קבוצות הורים

הורים לילדים עם קשיים חברתיים, רגשיים ואחרים עומדים בפני אתגרים לא מעטים ולעיתים מרגישים כי הם נדרשים להתמודד לבד. השתתפות בקבוצה ומפגש עם הורים המתמודדים עם אותם קשיים בשילוב עם מנחה מומחה מקלה עד מאוד את הלחץ, הבדידות, וחוסר האונים המלווים אותם. הבנת ההורה כי הורים נוספים מתמודדים עם קושי זהה – מקלה עד מאוד, כמו גם הלמידה מהורים אחרים המתמודדים עם אותו קושי, וכל זאת באווירה מקבלת ותומכת. יתרה מכך, בתהליך הקבוצתי ההורה מפתח מודעות להתנהגותו ומבין את חלקו באינטראקציה עם ילדו. ממחקרים רבים אודות קבוצות אלו, עולה כי כתוצאה מהשתתפות הורים בקבוצה ייעוצית, גם מצבם של הילדים משתפר מבחינה רגשית, חברתית ולימודית. 

למי מתאימה קבוצה זו?

הורים לילדים מחוננים

ילדים מחוננים הינם נכס למשפחה ולחברה, עם זאת, הם מהווים אתגר לא פשוט להורים ולמשפחה כולה. הורים מתלבטים ביחס לרמת הציפיות המותאמת, השונות, היחסים עם אחים ואחיות, ועוד. הסדנה מסייעת להורים להבהיר לעצמם את הקשיים המאפיינים את משפחתם, להכיר את תפקודם ההורי טוב יותר ולסייע לילדיהם ברגישות ובתבונה.

הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז מהווים אתגר יום יומי להוריהם. התנהגותם בוטה ולעיתים תוקפנית,  המורים מתלוננים, הם מתוסכלים ועצבניים והמשפחה כולה כמרקחה. הסדנה מציעה גישה ייחודית ואפקטיבית להורים בכך שהיא שמה דגש על ביטוי עצמי ותמיכה חברתית. במהלך המפגשים המשתתפים חולקים חוויות דומות ולומדים בהנחיית מנחה מקצועי.

הורים למתבגרים

מתבגרים מצויים במסע אישי מורכב כאשר בפניהם משימה התפתחותית חשובה של גיבוש זהות אישית. השגת מטרה זו  קשורה בהיפרדות הדרגתית מההורים וביצירת  קשר תחליפי עם חברים בני גילם. ההתנתקות מההורים וההתקרבות אל  “זרים” מאיימת לעיתים  על ההורים ומבלבלת אותם. התפנית במערכת היחסים הורה-מתבגר מעלה שאלות רבות: עד כמה חופש לתת? עד כמה נחוצה השליטה ההורית? איך מתערבים בבחירת החברים? עד כמה לכוון את עתידם? כיצד להסתגל לשינוי בתפקיד ההורי? שאלות אלו משותפות להורים רבים. שיתוף והתלבטות הדדים בקבוצה ייעוצית תורמת רבות  להבהרת המצב. הורים מבינים שהם אינם חריגים בקשיים שלהם, משחררים לחצים וכעסים, לומדים כיצד להתמודד עם התהפוכות באופן יעיל יותר, ונעשים מרוצים יותר בתפקודם ההורי.

“שחררתי קיטור והרגשתי טוב אח”כ. למדתי שאני צריכה להשתנות ולא בתי, שזכותה לפתח תכניות משלה ושאני לא צריכה להתערב בכל דבר. בקבוצה הסבירו לי שזה לא נכון לחטט בדברים שלה כדי לדעת מה קורה לה ולימדו אותי כיצד לנהל אתה שיחה טובה”.  

בתום השתתפות בסדנא קבוצתית, ההורים:

• מקבלים כלים להתמודדות טובה יותר עם הקושי של ילדם

• מרגישים ברורים ובטוחים יותר בתפקודם ההורי

• מרגישים פחות לחץ ובדידות

• מבינים טוב יותר את עצמם ואת ילדם

• מפתחים מערכת יחסים קרובה יותר עם ילדיהם