פרופ' ציפי שכטמן: "מרבית הקשיים הפסיכולוגיים בימינו הנם בינאישיים, ולכן הפתרון הטיפולי יימצא בטיפול קבוצתי"

עבודה בקבוצה משחררת מלחצים ורגשות מעיקים – היא מאפשרת לדבר על הכאב ולבטא מועקה, כאשר בעקבות חוויות אלו מתפתחת הבנה טובה יותר של האדם את עצמו, גם את האחרים שבסביבתו, ועולה הצורך לקחת יוזמה ולשנות גם את ההתנהגות, במידת הצורך. 

לקבוצת טיפול יתרון על הטיפול הפרטני – חלק מהתהליכים ומהמטרות שצוינו ניתן להשיג גם בטיפול פרטני. אולם, בתהליך הקבוצתי יש כוחות מרפאים שאינם בנמצא בטיפול פרטני – הם שמקנים לטיפול הקבוצתי את השפעתו הרבה ויכולתו לסייע בהפגת בדידות, שיפור בטחון עצמי, והפגת חרדה.

בתהליך הקבוצתי יש כוחות מרפאים שאינם בנמצא בטיפול פרטני - הם שמקנים לטיפול הקבוצתי את השפעתו הרבה.

קבוצה היא מצב טבעי עבור מרבית האנשים

קשיי טיפול פרטני ואחרים, נפתרים טוב יותר בטיפול קבוצתי. עבור מרבית האנשים, קבוצה היא מצב טבעי יותר ולכן:

  • פוחתת תחושת החרדה והחריגות
  • משתתף בקבוצה יכול להימנע משיתוף עד שהוא מרגיש נוח לו לדבר
  • לעיתים, משתתפים אחרים בקבוצה משמשים לו מודל להתנהגות.

יתרונות הקבוצה – הזדהות, תמיכה, רכישת חברים ולמידה מאחרים

בקבוצה אדם פוגש אנשים נוספים עם בעיות דומות ומרגיש שהוא אינו שונה או חריג. השתתפות בטיפול קבוצתי, היא חוויה של “כולנו בסירה אחת” – העשויה להרגיע ולהקל.

בקבוצות הטיפול הפועלות בשיטתה של פרופ׳ ציפי שכטמן, המשתתף לומד מאחרים לדבר על עצמו, להבין את עצמו, ודרכי התמודדות שחדשים לו. הוא לומד שהנו בעל ערך רב כשהוא יכול לעזור לאחרים,  ובעקר מקבל תמיכה מאחרים. האנשים בקבוצה הופכים להיות חברים קרובים, אפילו אינטימיים, ואין כמו חבר קרוב לצמצום תחושת הבדידות והניכור.

בקבוצה, אנו משתפים מספר אנשים. אוזניים רבות מקשיבות, מוחות רבים חושבים יחד אתנו על הקושי שלנו. המשתתפים פעילים בתהליך הצמיחה של כל אחד ומרעיפים עליו קבלה, חיבה, ואהבה. לעיתים, זהו המקום היחידי שבו האדם מרגיש שהוא אינו לבד. 

בחוויה קבוצתית יש משתתפים שחוששים להיחשף. אולם, הקבוצות שלנו בנויות על העצמה ותמיכה ובכך מסייעות למשתתפים ומקלות עליהם להתגבר על המבוכה הראשונית ולהשתלב בתהליך הטיפולי.

טיפול קבוצתי מוכיח את עצמו כשיטת התערבות יעילה וכמובן פחות יקרה מהטיפול הפרטני.

"היה טוב לדעת שאפשר לדבר על הקשיים, שגם אחרים מתמודדים עם קשיים דומים, ולהבין שאולי שלי לא הכי גרועים".

מדוע קבוצה?

קבוצה מאפשרת לעבור חוויה של שחרור רגשי בסביבה תומכת, מעודדת ובטוחה.

טיפול קבוצתי מייצר תמיכה רבת משתתפים בכל אחד ואחד מחברי הקבוצה. הטיפול מאפשר מיקוד של תשומת הלב בצורכי המשתתף.

קבוצה היא מצב טבעי יותר לאנשים ולכן קיימת פחות תחושת חריגות. משתתף בקבוצה יכול להתחמק משיתוף עד שנוח לו לדבר אל הקבוצה והאחרים בקבוצה משמשים לו לא אחת מודל להתנהגות. בנוסף, יש בתהליך הקבוצתי כוחות מרפאים שאינם בנמצא בטיפול פרטני, והם שמקנים לטיפול הקבוצתי את השפעתו הרבה.

בקבוצה, פוגשים המשתתפים אנשים נוספים עם בעיות דומות. כך, המשתתף מרגיש שהוא אינו שונה או חריג. חוויה זו של “כולנו בסירה אחת” היא כשלעצמה עשויה להרגיע. הוא לומד מאחרים לדבר על עצמו, להבין את עצמו, ודרכי התמודדות שחדשות לו. הוא מבין כי הוא בעל ערך רב כשהוא יכול לעזור לאחרים ובעיקר, מקבל תמיכה מאחרים. האנשים בקבוצה הופכים להיות חברים קרובים, אפילו אינטימיים. כולנו יודעים כי אין כמו חבר קרוב לצמצום תחושת הבדידות.

בתחילה, יש המרגישים שחוויית הקבוצה מרתיעה – בשל הפחד להיחשף. זהו מצב טבעי, ואנו במקום לצמוח, מבינים זאת מצוין ולכן, הקבוצות שלנו בנויות על העצמה ותמיכה ובכך מסייעות למשתתפים להתגבר על המבוכה הראשונית ויוצרות עבורם סביבה נוחה להשתלבות בתהליך הטיפולי.

מתוך מחקרים רבים בתחום, בארץ ובעולם ומתוך ניסיוננו, אנו יודעים כי טיפול קבוצתי הוכיח ומוכיח את עצמו כשיטת התערבות יעילה וכמובן בעלת עלות הנמוכה משמעותית מטיפול יחידני.