הפתרון יימצא בטיפול קבוצתי

פרופציפי שכטמן: ” מרבית הקשיים הפסיכולוגיים בימינו הנם בינאישיים ולכן הפתרון הטיפולי יימצא בטיפול קבוצתי

שלום כאן פרופציפי שכטמן, חוקרת, מרצה לחינוך, מנחת קבוצות ומייסדת המגמה להנחיית קבוצות באוניברסיטת חיפה ומנהלת מקום לצמוח מרכז לייעוץ קבוצתי.

בכל שנות הקריירה שלי למדתי מאינספור מקרים שמרבית הקשיים הפסיכולוגיים בימינו הנם בינאישיים ולכן הפתרון הטיפולי יימצא בטיפול קבוצתי. בטיפול קבוצתי, המשתתף לומד מאחרים לדבר על עצמו ולהבין את עצמו. בקבוצה טיפולית הוא לומד שהוא בעל ערך רב כשעוזר לאחרים, ובעיקר מקבל תמיכה מאחרים. לעיתים קרובות חברי הקבוצה הטיפולית הופכים להיות חברים קרובים, ואין כמו חבר קרוב לצמצום תחושת הבדידות.

חקר התהליכים של הקבוצות הטיפוליות שלנו, מראה שטיפול קבוצתי מהסוג שאנו נוקטים בו במקום לצמוח, מוביל לתוצאות חיוביות בטווח רחב של בעיות. קבוצות טיפוליות שעסקו בקשרים חברתיים הובילו ליחסים קרובים יותר עם חברים בקרב ילדי ביס יסודי ומתבגרים כאחד. הישגים אלה היו מרשימים במיוחד אצל בנים.

תוצאות אלה, בעיקבות ההשתתפות בטיפול קבוצתי, מסוג הקבוצות שלנו, מבוססות על דיווחים של הילדים עצמם, ועל תגובות של חברים שהעידו על שינוי ברמת האינטימיות אצל חבריהם. אלה תוצאות חשובות משום שאינטימיות היא מרכיב חשוב במערכת יחסים. ילד שאין לו חבר קרוב חסר תמיכה חברתית וסובל מבדידות.

אמנם, חלק מהתהליכים ניתן להשיג גם בטיפול פרטני, אבל בטיפול קבוצתי יש כוחות מרפאים שאינם נמצאים בטיפול פרטני, והם שמקנים לטיפול הקבוצתי את השפעתו הרבה ויכולתו לסייע בהפגת בדידות, שיפור בטחון עצמי, והפגת חרדה.

לקריאה נוספת על מקום לצמוח מרכז לייעוץ קבוצתי, פרופשכטמן ומחקרים נוספים המשווים טיפול קבוצתי לטיפול פרטני ← www.groups.org.il

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן